2015-2016 Öğretim Yılı Karne Günü Mesajı

Öncü Okul Yöneticileri Derneği
2015-2016 Öğretim Yılı Karne Günü Mesajı

Çocuklarımızın duygusal, zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişimini için mutlu ve etkili bir okul yaşantısını sağlamak amacıyla görev yapan Öncü Okul Yöneticileri olarak 2015-2016 öğretim yılını alnımızın akıyla bitirmek üzere bugün çocuklarımıza karnelerini dağıtacağız.

Ülkemizde eğitim gündeminin ne kadar yoğun ve sıcak olduğunun fakındayız. Bu yoğun gündem içinde zihnimizi ve çabalarımızı sürekli okula odakladık. Yıl boyu okullarımızda eğitim öğretimin aksamadan devam etmesi, nitelikli bir eğitim ortamının sağlanması, öğrencilerimizin güvenliği ve mutluluğu, velilerimizin beklentilerinin karşılanması amacıyla bütün mesai arkadaşlarımızla birlikte yorulmadan, umutsuzluğa kapılmadan çaba gösterdik.

Yıl boyu okullarımızı nezih bir eğitim ortamı haline getirebilmek için okullarımızın mali kaynaklarını geliştirmek, personel ihtiyacını sağlamak ve maddi giderlerini tedarik etmek için işletmecilik yaparken bir taraftan da eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için eğitim liderliği görevimizi hakkıyla ifa etmeye çalıştık. Her öğrencimiz, personelimiz, öğretmenimiz ve velimizin beklentisini karşılamak için kısıtlı imkanlarla elimizden geleni yaptık. Çocuklarımızı huzurla yaz tatiline uğurlar uğurlamaz okullarımızı gelecek sezona en iyi biçimde hazırlamak için öğretmenlerimiz ve diğer çalışma arkadaşlarımızla kollarımızı yeni bir heyecanla tekrar sıvayacağız.

Biliyoruz ki üstlendiğimiz görev, eğitim hizmetlerinin aksamadan, amacına uygun biçimde yürütülebilmesi için omuzlarımıza ağır bir sorumluluk yüklüyor. Eğitim gündemini de bu sorumluluk bilinciyle yakından izliyoruz. Bizi doğrudan ilgilendiren yönetici atamaları, mevzuattaki değişiklikler, akademisyenlerin okul yöneticisi olabilmeleri önerisi, iş güvenliği yasasının okullarda uygulanması gibi konular yanında dolaylı da olsa gündemimizde olan öğretmen niteliklerinin artırılması, müfredatta yenileme çalışmaları, eğitim kademelerinin düzenlenmesi, teşkilat ve denetim sistemindeki değişiklikler, haftalık ders saatlerinin yeniden düzenlenmesi gibi konuları da yakından takip ediyoruz. Bunların yanında, bu mutlu günde zikretmek rahatsızlık verse de zaman zaman okullarımıza da yansıyan zorbalık, şiddet, bağımlılık, mobbing, öğrenci protestoları ve istismar vakalarını da üzüntüyle, dikkatle ve sorumlulukla izliyor; okullarımızı çocuklarımız için güvenli bir eğitim ortamı yapmak için gece gündüz çabalıyoruz.

Bütün bu sıcak gündem ortasında zihinsel odağımız olan okullarımızı ihmal etmeden, okul yöneticiliği mesleğinin niteliğinin ve kamuoyundaki algısının yükseltilmesi amacıyla Öncü Okul Yöneticileri Derneğini kurduk. “Meslektaş etkileşimini” esas ilke olarak benimsediğimiz Derneğimizde kendimizi mesleki yeterlikler bakımından geliştirmek için fırsatlar oluştururken eğitim sistemimizin daha nitelikli hale gelebilmesi için araştırmalar yapmak, politikalar üretmek üzere bir araya geldik.

İnsan odaklı, erdemli, öğrenci gelişimini önceleyen, sürekli gelişmeyi esas alan, ayrımcılık yapmayan, bilimsel bilgiyi önemseyen, paylaşımcı, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışıyla okullarımızdaki özverili çalışmalarımızı Öncü Okul Yöneticileri Derneği çatısı altında da sürdüreceğiz.
Bu vesileyle 2015-2016 öğretim yılında mezun olan, bir yıl büyüyen bütün öğrencilerimize ve emanetlerini bize teslim eden velilerimize huzurlu bir yaz tatili diler, bu zorlu yılda bizimle birlikte yürüyen bütün yöneticilerimize, mesai arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş
Öncü Okul Yöneticileri Derneği
Geçici Yönetim Kurulu Başkanı

Not: Fotoğraf Esenyurt Anadolu Lisesi’ne aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir