Bıçaklı Saldırı Sonucu Ağır Yaralanan Meslektaşımız Okul Müdürü Yusuf Varol’a Yönelik Şiddeti Kınıyoruz

Ağrı’nın Patnos ilçesine bağlı Aktepe Yatılı Bölge Okulu Müdürü meslektaşımız Yusuf Varol’a yapılan ve ağır derecede yaralanmasına yol açan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Daha üç ay kadar önce 15 Aralık 2017’de İzmir’in Ödemiş ilçesinde öğrencisinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Meslektaşımız Ayhan Kökmen’in acısı henüz tazeyken meslektaşımıza yönelik bir başka ölümcül saldırı vakası daha yaşanmıştır.

Okul yöneticiliği eğitim ile ilgili her kesimin, eğitim ve okul ile ilgili bütün sorunlarda doğrudan ve ilk muhatap olarak gördüğü ve hesap sormaya çalıştığı bir görevdir. Bu denli doğrudan sorumlu tutulan ve hiçbir savunması olmayan bir meslek olması bakımından ne denli riskli bir görev olduğu da açıktır.

Okul yöneticileri sosyal ve duygusal baskı yanında fiziki saldırı ve şiddet riski altında görevlerini yerine getirmektedirler. Oysa onlar okullarımızın her gün güvenli ve huzurlu bir eğitim ortamı olarak hizmete devam etmesi için özveriyle çalışmaktadırlar.

Okul yöneticilerinin görevlerini güvenle yerine getirebilmeleri ve okullarımızın dirlik ve düzen içinde devam edebilmeleri için hangi sebepten olursa olsun ve hangi kesimden gelirse gelsin okul yöneticilerine ve eğitimcilere yönelik şiddet önlenmelidir. Başta Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumları meslektaşlarımızın güvenliğini sağlayacak tedbirleri ivedilikle almaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle bir velinin saldırısı sonucu ağır derecede yaralanan değerli meslektaşımız Yusuf Varol’a acil şifa diliyoruz.

24 Mart 2018

Öncü Okul Yöneticileri Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir