Kocaeli Körfez İlçesindeki İntihar Vakasının Haber Metnine İlişkin Açıklama

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 20 Eylül 2018 günü bir velimiz intihar etmiş ve geride acılı bir aile bırakmıştır. Aileye ve öğrencimize başsağlığı diliyoruz.

Bu elim intihar hadisesi biz okul yöneticilerini de derinden üzmüştür. Üzüntümüz, intihar vakasının bazı basın yayın organlarında yer alan haber metni ile bir kat daha artmıştır. Haber metninde maalesef intiharın müsebbibi olarak okul idaresi gösterilmiş ve meslektaşımız haksız bir ithama maruz kalmıştır.

Eğitim yöneticileri olarak bizler, zenginlikle fakirliğin, sağlıklı olmakla engelli olmanın, fırsatlara kolayca erişebilmekle imkânsızlığın nasıl göründüğünü ve nasıl sonuçlar doğurabileceğini en iyi bilen meslek grubunun üyeleriyiz. Hiçbir iyinin sonsuza kadar iyi, hiçbir kötünün sonsuza kadar kötü kalmayacağını da yine en iyi bilenlerdeniz.

Sebebi her ne olursa olsun, toplumsal yaşamdaki her türlü dezavantajlı pozisyonun eğitim yaşantılarına yansıdığını en iyi bilen biz okul yöneticilerine; bu farklılıkların öğrencilerimiz arasında oluşturduğu mesafeyi kapatmak için de önemli görevler düştüğünün bilincindeyiz.

Biz eğitim yöneticilerinin toplumdaki yoksulluğu ortadan kaldırmaya gücü yetmeyebilir ancak okulumuzda bunun oluşturacağı dezavantajları ortadan kaldırabiliriz. Gelir düzeyi ya da işsizlikten, öksüz ya da yetim olmaktan, afet mağduru, göç mağduru, şiddet veya istismar altında olmaktan kaynaklanan olumsuzlukları kısa sürede değiştirmeye gücümüz yetmeyebilir ancak okulumuzda hayal ettiğimiz mikro-toplumu oluşturabiliriz. Engellilerin, vatanından ayrı kalmışların, şiddet görenlerin, göç ve terörden etkilenenlerin ve daha birçok dezavantajlı grubun tüm sorunlarını çözmeye gücümüz yetmeyebilir ancak her öğrencimizin farklılıklarıyla var olabildiği, eğitim yaşamındaki hizmetlere eşitçe erişebildiği okullar ve sınıflar oluşturmak anlayışıyla çaba sarf etmekteyiz.

Bütün bu gerçekler ortadayken ve henüz olay açıklığa kavuşmamışken okullarımız ve okul yöneticilerimiz hakkında toplumsal algı oluşturacak şekilde asılsız haberlerin yapılması ve yayılmasından dolayı rahatsız ve üzgün olduğumuzu ifade ederiz.

Bu vesileyle tekrar çok üzgün olduğumuzu belirtir, acılı aileye ve sevgili öğrencimize başsağlığı dileriz.

22 Eylül 2018
Öncü Okul Yöneticileri Derneği

Basın açıklamasını pdf olarak indirmek için tıklayınız..>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir