Yönetici Sohbetlerinin Kasım Ayı Konuğu İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı’ya Katılımcıların Yönelttikleri Sorular

 1. Neden bu kadar proje var? Altından kalkamıyoruz. Akşam yatarken bir proje, sabah kalktığımızda başka bir proje ile karşılaşıyoruz. Okullarımıza odaklanamıyoruz.
 2. Okul adlarının sık değiştirilmesi ve geleneksel okulların isimlerinin değiştirilmesi hoş ve işlevsel olmuyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 3. Okuldan il ve ilçelerdeki komisyon ve kurullara görevlendirilen öğretmenlerin sınıfları boş kalıyor. Dersler boş geçiyor. Veli ve öğrenciler bundan oldukça muzdarip.
 4. 2023 Eğitim Vizyonu belgesinin hayata geçmesi için İstanbul’da neler yapacaksınız? Nasıl destek olacaksınız?
 5. Müdür yardımcıları olarak göreve başlarken hiçbir bilgimiz ve tecrübemiz yok. Hep diğer meslektaşlarımızdan öğreniyoruz. Bize göreve başlamadan önce bir eğitim verilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
 6. Milli ve manevi değerlerimizin kazandırılması konusunda neler yapmayı düşünüyorsunuz?
 7. Göreviniz sırasında siyasi etki ve baskı hissediyor veya maruz kalıyor musunuz?
 8. Bakanımız sizi daha önceden tanıyor muydu? Sizi neden seçti?
 9. İstanbul’a geleceğinizi duyduktan sonraki ilk gece başınızı yastığa koyduğunuzda, kafanızda ilk üç hedef olarak ne belirlediniz?
 10. Özel okulların teşvik edilmesi konusunda düşünceniz nedir? Biz de bu ülkenin çocuklarına hizmet ediyoruz.
 11. Mesleki yönlendirme ve meslek liseleri konusunda ne düşünüyorsunuz?
 12. Müdürlük seçimlerinde nasıl bir sistem uygulanacak?
 13. Müdürlere sınavda neler sorulacak?
 14. Okullarımızda bütçe sıkıntısı çekiyoruz. Buna bir çare bulacak mısınız?
 15. İmam Hatip ortaokullarının sayısı talebin çok üstünde. Bunun planlamasına dair bir çalışma var mı?
 16. Bürokratik süreçlerde operasyonel yalınlaştırma yapılacak mı? Çok fazla gereksiz iş yükümüz var?
 17. Yöneticilerin can güvenliği konusunda bir eylem planınız var mı?
 18. Okullardan bahçe ve mekan düzenlemeleri konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
 19. Çocuklar için sanat, spor çalışmalarına daha fazla zaman ayıracakları bir öğretim planlaması talebimizde var.
 20. Kulüp çalışmalarında aktif katılım ve başarı gösteren öğrencilere üniversite sınavında bir pozitif yapılabilir mi?
 21. Yönetilen ile yöneticiler arasında güç mesafesini azaltacak bir kültüre ihtiyacımız var. Siz de böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?
 22. Muhakkiklik görevleri çok fazla zamanımızı alıyor ve maalesef bir ücret de ödenmiyor. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 23. Aylık sanal müdür toplantıları verimsiz geçiyor. Bağlantı sorunu yaşanıyor. En az 3 saat kaybediyoruz.
 24. Anaokulundaki değerler, ilkokul, ortaokul ve lisede devam ettirilmiyor. Nobranlık ve bencillik rağbet görüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 25. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan çeşitli kurul ve komisyonlara idareci ve öğretmenler görevlendirilmekte. Okullardan alınan eğitim kadrosu nedeniyle hem dersler boş geçmekte hem de çeşitli güvenlik problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu kurul ve komisyonlara ilçe mem bünyesindeki şube mdr, şef, memur ve özel büro çalışanlarıyla yapılmasının uygunluğu konusundaki görüşleriniz nedir acaba?
 26. Norm kadro güncellemelerinin okullar açıldıktan sonra yapılması yönetim açısından çeşitli problemleri beraberinde getirdiği gibi öğretmenler arasında da sıkıntılara sebep olmaktadır. Norm işlemlerinin okullar açılmadan, yazın yapılması hususunda bakanlığa görüş bildirmeniz uygun mudur?
 27. Okul yöneticilerinin meslek doyumu hakkında ve okul yöneticilerinin karşılaştıkları en önemli problemlerinin neler olduğu konusunda anket yaptırmayı düşünüyor musunuz?
 28. Okul yöneticilerinin can güvenliğine yönelik alınacak tedbirlerle ilgili çalışmalar var mıdır varsa paylaşmanız mümkün müdür?
 29. Okul yöneticilerinin her şeyden anlayan konumundan çıkarılıp iş konusunda uzmanlaşma adına (örneğin İSG, öğretmen maaşlarının ek derslerinin yapılması, muhasebe işleri, TİF işleri vb. ) ilçe milli eğitimlerin bünyesinde bütün okulların işlerini yapacak gibi uzman kişilerin istihdamı ve bu konunun uygulanabilirliği hakkındaki görüşünüz nedir?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir