Panel / I. Yılında 2023 Eğitim Vizyonu: Hedefler ve Gerçekler

Panel

I. Yılında 2023 Eğitim Vizyonu:

Hedefler ve Gerçekler

 

Yer

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi

Altunizade Mahallesi Kuşbakışı Cad. No: 2/1/1
Üsküdar / İSTANBUL

Tarih

23 Ekim 2019 Çarşamba

Saat

17:00-21:30

 “Güçlü Yarınlar İçin 2023 Eğitim Vizyonu” belgesinin kamuoyuna ilan edildiği tarih üzerinden tam bir yıl geçti. Büyük heyecan, umut ve sevinçle karşılanan Vizyon Belgesi, eğitim sistemimiz için bir çıkış yolu mu, bir ütopya mı, yoksa hayal kırıklığı mı?

Vizyon Belgesi sahada nasıl bir karşılık buldu? Öğrenci, veli, öğretmen, okul yöneticisi ve toplum Vizyon Belgesinin amacını, hedeflerini ve uygulama sürecini benimsedi mi?

Geride kalan bir yıl içinde hangi hedefler hayata geçirilebildi? Hangi hedefler başarılamadı? Hayata geçen vaatler ne düzeyde beklentileri karşıladı?

Bütün bu soruların yanıtlarını sendika temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, gazetecilerin ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek panelde arayacağız.

Panel Programı

17.00-18.00: Karşılama, Kayıt ve İkram

 18.00-18.10: Açılış

 18.10-19.20: 1. Oturum

2023 Eğitim Vizyonu Hedefleri ve Gerçekleşenler

Remzi Özmen Türk EğitimSen

İlhami Eren Eğitim İş

Talat Yavuz Eğitim Birsen

Gökhan Erenoğlu Öncü Eğitimciler

Özgenur Korlu ERG

 

19:45-21:15: 2. Oturum

Prof. Dr. İrfan Erdoğan

Prof. Dr. Ahmet Aypay

Doç. Dr. Mustafa Sever

Abbas Güçlü

 

21:15-21:30: Kapanış

 

İletişim

Fatma Yetim – İmran Bayrakdar

oncuyoneticiler@gmail.com

+90 216 342 83 83

+90 505 019 70 59

 

Ulaşım

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu Altunizade Durağı

Metrobus Altunizade Durağı

Otobüs Altunizade Metrobüs Durağı

 

Konum

https://maps.app.goo.gl/JUCMoQr2s9ySJ1WW7

 Başvuru

http://www.oncuyoneticiler.com/basvuru.php

BİYOGRAFİLER

1.OTURUM 

Remzi ÖZMEN (Türk Eğitimsen İstanbul Başkanı)

Remzi Özmen köken olarak Erzurumludur. 1960 yılında Kümbet’te dünyaya gelmiştir.  1980 yılında Ankara Eğitim Enstitüsü, 1984 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirmiştir. Sınıf öğretmeni olarak Denizli ve Ağrı’da görev yapmış 1985 yılında İstanbul Eyüpsultan’a atanmıştır. Burada öğretmenlik ve okul müdürlüğü yapmıştır. 1991 yılında Türkav İstanbul 2 No’lu Şube Başkanlığı, daha sonra Türk Eğitim Sen Şube Başkanlığı yapmış 1997 yılında başkanlık görevini bırakmıştır.

2010 yılında kurulan Türk Eğitim Sen 8 No’lu Şube Başkanlığına yeniden seçilmiş, 2011 yılında profesyonel sendikacılık 2018 Hazirandan bugüne Kamu Sen İstanbul İl Başkanlığı yapmaktadır. Özmen çeşitli internet sitelerinde yazarlık ayrıca Çocuklarda Oluşum Gelişim, Ödevimiz Çocuk, Perde, Gelincikte Kan Var, Köleden Hürriyete, Türk Devlet Felsefesi adlı kitapları yayınlanmış, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Eğitim de İyi Örnekler adlı kitapta “Onur’un Onuru” adlı hikayesi yayınlanmıştır. Özmen evli ve üç çocuk babasıdır.


İlhami EREN (Eğitim İş İstanbul Şube Başkanı)  

1970 Erzurum doğumlu, ilkokul öğrenimini Manisa’ nın Alaşehir ilçesinde bitirdi. Orta öğrenimini İzmir de; Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Fizik bölümünü 1993 yılında tamamladı. 1998 yılında sınıf öğretmeni olarak MEB de göreve başladı. 2008ve 2015 yılları arasında üstün yetenekli çocukların eğitimi ile ilgili projelerde yer aldı. Şu anda öğretmenliğe devam edip aynı zamanda; Eğitim İş 1 nolu Şube başkanı olarak görevde, Evli ve bir erkek babasıdır.


Talat YAVUZ (Eğitim Bir Sen,İstanbul 4 nolu Şube Başkanı) 

1971 Gümüşhane doğumlu,1993 Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Fakültesi, sınıf öğretmenliği mezunu. Kayseri ve Yozgat illerinde görev yaptı. 2003 yılından bu yana İstanbul’da görev yapıyor.


Gökhan ERENOĞLU ( Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği Başkanı) 

2001 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar yurt dışında eğitim organizasyonları yaptıktan sonra 2004 yılında Türkiye’ye döndü ve Ümraniye M. Vasıf Karslıgil İlköğretim Okulu’nda öğretmenliğe başladı.

2006 yılında Ensar Vakfı bünyesinde DKAB Öğretmenleri Platformu’nu kurdu. 2008 yılında İGEDER – İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği bünyesinde Gönüllü Öğretmen Zümreleri’ni kurarak öğretmenlere yönelik çalışmalarını sürdürdü.

2011 yılı Mart ayında İGEDER’in, 2012 yılı Haziran ayından itibaren de YECDER’in Genel Sekreteri olarak olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü.

Ocak 2013 itibariyle İGEDER’deki Genel Sekreterlik görevinden ve Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrıldı.

17 Mart 2013 tarihinde bir grup arkadaşıyla “Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği”ni kurdu.

Mart 2014’te YECDER’deki Genel Sekreterlik ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinden ayrılarak sivil toplum faaliyetlerini Öncü Eğitimciler’de teksif etti.

2006 yılından itibaren Öğretmenim SempozyumuBranş Öğretmen Zirveleri vb. ulusal ve uluslararası nitelikte birçok organizasyonu hayata geçirdi.

Halen Ümraniye Necip Fazıl Ortaokulu’nda DKAB Öğretmeni olarak görev yapmakta ve Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Gökhan ERENOĞLU Evli ve dört çocuk babasıdır. Orta düzeyde Arapça ve Bulgarca bilmektedir.


Özgenur KORLU ( ERG Araştırmacısı)

12 yıllık zorunlu eğitimi 11 farklı okulda tamamladı. Hiçbiri birbirine benzemeyen bu okullar sayesinde çok erken yaşta eğitimdeki eşitsizliğin farklı boyutlarını gördü, çok kızdı. Sınav sistemleri hep onun sınava gireceği sene değişti. 2010 yılında Felsefe bölümünü kazanarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi’nden 2016 yılında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile İktisat bölümlerinden iki diploma ile mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında, siyaset bilimi hocaları tarafından fazla iktisatçı, iktisat hocaları tarafından ise fazla siyaset bilimci bulundu. Bu iki alanı yine Boğaziçi Üniversitesi’nde yaptığı sosyal politika yüksek lisansı ile buluşturdu.

Özgenur, zaman zaman yavaşlayıp hayatı ve kendini sorgulamayı sever. Bu sorgulamalar onu önce çeşitli mecralar için felsefe, politika, sinema ve tiyatro üzerine yazılar yazmaya, sonra da eğitim üzerine düşünmeye itti. Bu düşüncelerle yolu Nisan 2018’de ERG ile kesişti.

Kendi deyimiyle “datayla oynamayı”, bilgisayar programlarını kurcalayıp öğrenmeyi, Shakespeare’i, Marx’ı, 1980 sonrası Amerikan sinemasını, kara mizahı, topluluk önünde konuşmayı ve o konuşma sırasında duyduğu heyecanı, dert edindiği meseleler için yazmayı ve ailesini çok seviyor. Eğitimin, çocukları içine doğdukları koşullardan kurtarıp özgürleştirecek tek yol olduğunda ısrar ediyor. Bir gün “Shakespeare ve Politika” atölyeleri düzenleyecek, yazdığı denemeleri bir kitapta toplayacak.


  1. OTURUM

Prof.Dr. İrfan ERDOĞAN

İlkokulun ardından ortaokulu Mersin ve Bandırma’da, liseyi Edirne’de okudu. Ardından Gazi Eğitim Fakültesine devam etti. Master ve doktora öğrenimini de ABD’de Columbia Üniversitesi’nde yaptı.

ABD’de yedi yıla yakın bir süre kaldıktan sonra 1992 yılı sonunda yurda döndü ve İstanbul Üniversitesinde göreve başladı. Yeni Yüzyıl gazetesinde ve çeşitli dergilerde eğitim üzerine makaleler yazdı. Türk eğitim sistemi hakkında yapmış olduğu bir değerlendirme Milliyet Gazetesinin Örsan Öymen adına düzenlediği bir yarışmada ödüllendirildi.

Üniversitedeki görevine devam ettiği sırada, 12 Mayıs 2006 tarihinde Talim ve Terbiye Kurulunun başkanlığına atandı. Yirmi birinci başkanı olarak görev yaptığı dönem boyunca, eğitimle ilgili hayalini kurduğu birçok çalışmaya imza attı. Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi, Sosyal Bilimler Lisesi programlarının geliştirilmesi, Ortaöğretime Geçiş Sistemi (SBS), ortaöğretim fizik, kimya, biyoloji, yabancı dil ve tarih programlarının yenilenmesi, müzelerin ve gazetelerin eğitim ve öğretimde kullanılması, öğretmen-alan derslikleri, 100’lükpuan sistemine geçiş gibi konularda çalışmalar yaptı. Medya Okuryazarlığı, Düşünme Eğitimi, Astronomi, Araştırma Teknikleri-İstatistik ve Satranç derslerinin müfredata konmasını sağladı. Batı Trakya’da yaşayan Türk çocuklarının eğitimi için ders kitaplarının hazırlattı. Türkiye’yi temsilen Avrupa Konseyi çalışmalarına katıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin tanınması ile ilgili kararın alındığı 2007 yılında Londra’da gerçekleştirilen Bologna toplantısında gerçekleştirilen müzakerelere katıldı.  Avrupa Konseyi tarafından Strasburg’da düzenlenen Avrupa Dil Pasaportu toplantılarında Millî Eğitim Bakanlığını temsil etti. Ayrıca XVII. Millî Eğitim Şûrası’nın düzenlenmesine de öncülük etti. Göreve geldikten yirmi bir ay sonra, 21 Şubat 2008 tarihinde Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığından ayrıldı.

Halen İstanbul Üniversitesi öğretim üyeliği görevini sürdüren İrfan Erdoğan’ın yayınlanmış çok sayıda makalesi ve kitabı bulunmaktadır. Artı Eğitim Dergisinin 2014 yılında düzenlediği bir organizasyonda “Yılın Eğitimci Akademisyeni” seçildi. Oyun, Yaşam ve Eğitim adlı bir derneğin kurulmasına ve aynı adla bir derginin çıkarılmasına da öncülük etti.


Prof. Dr. Ahmet AYPAY

1991 yılında Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması programından mezun oldu. 1996 yılında The American Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansını, 2001 yılında ise Vanderbilt Üniversitesi Peabody College’de Liderlik, Organizasyonlar ve Politika programında doktora eğitimini tamamladı. 1992-1993 yılları arasında Dicle Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, 1997-2001 yılları arasında Vanderbilt Üniversitesi, Peabody College’de asistanlık ve Vanderbilt Kamu Politikaları Enstitüsü’nde (Vanderbilt Institute for Public Policy Studies) araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001-2004 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak, 2004-2009 yılları arasında ise doçent olarak görev yapmıştır. Dr. Aypay 2009-2017 arası, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde profesör olarak çalışmıştır.

Dr. Aypay’ın, alanıyla ilgili ulusal ve uluslararası çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri, kitapları, çeviri kitapları, kitap bölümleri; toplantı, proje ve kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Eğitim yönetimi, eğitim politikaları, yükseköğretim yönetimi, örgüt teorisi alanlarıyla ilgili çeşitli akademik dergilerde editörlük ve hakemlik yapmıştır.


Doç. Dr. Mustafa SEVER 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümünde lisans eğitimini, aynı fakültede Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri alanında yüksek lisansını tamamladı. Rehberlik araştırma merkezinde rehber öğretmen olarak çalıştı. Doktorasını State University of New York at Buffalo’da eğitim sosyolojisi alanında yaptı. ABD’de çeşitli üniversitelerde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak dersler verdi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde 2012 yılında yardımcı doçent, 2016 yılında doçent oldu. Halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde, Eğitim Sosyolojisi Programı ile Eğitimin Felsefi Sosyal ve Tarihi Temelleri Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2014 yılından bugüne UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Eğitim Komitesi üyesi olarak Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim ve ASPnet okulları konularında çalışmalar yürütmektedir. 2018 yılından itibaren danışman olarak atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünde yarı zamanlı olarak görev yapmaktadır.


Abbas GÜÇLÜ 

Abbas Güçlü, Halkın Gündemi, Genç Bakış ve Karne programlarıyla, özellikle eğitim alanında olmak üzere pek çok alanda bilgilendirici yapımlarıyla halka ışık tutan araştırmacı yazar ve eğitimci. Milliyet Gazetesi‘ne Eğitim Editörü olan Güçlü, halen bu gazetede köşe yazarlığı görevine de devam etmektedir. Abbas Güçlü, 1957 yılında, Haymana, Ankara‘da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlamasının ardından Gazi Üniversitesi‘ne kayıt olan Güçlü, bu üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesi’nden başarıyla mezun oldu.

Yirmi yılı aşkın süredir Milliyet Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapan Güçlü, halen bu gazetede Eğitim Editörü ve köşe yazarı olarak görev yapmakta. Uzun süre boyunca radyo/tv sektöründe eğitim programları hayata geçiren Güçlü, Kanal D‘de Halkın Gündemi ve de Karne adlı programları, TRT’de Sonsuz Yarış adındaki eğitim programını hayata geçirdi; ayrıca Radyo D ve Radyo Foreks‘in kuruluş sürecinde yer aldı. Abbas Güçlü’nün yayına hazırladığı ve sunuculuğunu üstlendiği tartışma programı Genç Bakış ise, ülkemizde eğitim alanında hazırlanan yapımlar arasında en önemlilerinden birisi olarak göze çarpmakta. Her bölümünde eğitim sistemimizle ilgili önemli konuların tartışıldığı Genç Bakış, ayrıca ÖSS ve LGS’ye hazırlanan gençlerimize de yol göstericilik yaparak pek çok insanın hayatını etkiledi.

Abbas Güçlü, dünyadaki pek çok eğitim sistemini yerinde inceleyerek, eksileri ve artıları ile bizim sistemimizle karşılaştırdı, eğitim sisteminin geliştirilmesi açısından önemli önerilerde bulundu.

 PanelWeb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir