Habitat Okulumda

Habitat_logo

Habitat Okulumda

Habitat Derneği, uzman eğitimciler aracılığıyla çocuklara ve gençlere yönelik ücretsiz seminer ve atölyeler düzenlemektedir. Siz de aşağıda listelenen altı seminer/atölyeden birini ya da birkaçını okulunuzdaki öğrencilerinize ulaştırmak için ön başvuru formunu doldurunuz. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğiz.

  • Paramı Yönetebiliyorum
  • Sosyal Medya Okuryazarlığı
  • Kontrol Bende
  • Yarını Kodlayanlar
  • Minik Parmaklar
  • Yeni Nesil Gelecek

habitat

Ön Başvuru Formu

Projeler Projeler Hakkında Yaş Aralığı Proje İlleri
Paramı Yönetebiliyorum Gençlerin, sağlıklı bir finansal gelecek oluşturabilmeleri konusunda bilinçlendirilerek, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmalarını, gençlere paralarını yönetmeyi öğreterek; sağlıklı bir finansal gelecek oluşturmaları ve böylece sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedeflenmektedir. “Paramı Yönetebiliyorum” projesi; T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankalarının katılımıyla geliştirilerek, 2009 yılının Aralık ayında hayata geçirildi. Türkiye’de 15-30 yaş arası gençler için, kişisel mali kaynaklarını bütçelemelerine ve finans hizmetlerini doğru kullanmalarına destek olacak bir eğitim olanağı sunmayı amaçlamaktadır. 15 – 30 yaş 81 il
Sosyal Medya Okuryazarlığı Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği toplumun farklı kesimlerinin bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak ve Türkiye’nin e-dönüşümüne destek vermek temel vizyonu ile Türkiye’nin 81 ilinde ortak sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştirmeye devam etmektedir. 15 – 30 yaş  81 il
Kontrol Bende Kontrol Bende Projesi, Facebook ve Habitat Derneği ortaklığında hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında verilecek eğitimlerle katılımcıların sosyal medya araçlarından özellikle Facebook güvenlik kurallarını öğrenmesi ve online ortamda kişisel bilgi güvenliklerini en doğru şekilde sağlamaları konusunda gerekli bilginin aktarılması sağlanmaktadır. Kişisel bilgilerin ve sosyal medya hesabının güvenliği konusunda sürekli olumsuz durumlarla karşılaşan bireylerin bu olumsuz durumlar meydana gelmeden alınabilecek önlemler konusunda farkındalık sağlanması hedeflenmektedir. 15 – 30 yaş Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Bolu, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Şanlıurfa, Rize, Yalova
Yarını Kodlayanlar* Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat ortaklığında gerçekleşiyor. Uygulama illerimizde 7-14 yaş arasındaki çocuklara, 4 saat boyunca “Scratch” programlama dili eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte çocukların yaratıcı düşünme becerileri ile algoritmaya ve kodlamaya giriş yapmalarını sağlıyoruz. Sonrasında eğitimi alan çocuklarla “Hackathon” etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

Yarını Kodlayanlar Projesi’nde sadece İstanbul özelinde 10 – 14 yaş grubundaki çocuklara sunacağı bir diğer  basamak eğitim ise Arduino eğitimidir. Projenin 16 saatlik Arduino eğitiminde çocuklar temel elektronik konularından, temel elektronik bileşenlerine, üç boyutlu modellemeden proje yaratım ve prototipleme süreçlerine uzanan uçtan uca bir eğitime erişme fırsatı yakalayacaktır.

7-14 yaş İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Edirne, Bursa, Manisa, Afyon, Denizli, İzmir, Aydın, Antalya, Mersin, Adana, Samsun, Trabzon, Düzce, Rize, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Gaziantep, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Ankara, Kayseri, Konya, Eskişehir, Sivas, ve Kıbrıs.
Minik Parmaklar * QNB Finansbank, Habitat ve Microsoft Türkiye, çocuklar için kod eğitim programını sürdürülebilir hale getirmek ve daha da yukarılara çekmek üzere güçlerini birleştirdi ve programı “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” adıyla daha da kapsamlı hale getirdi.

Çocukların bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesini hedefleyen proje, çocukların yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirecek, onları programcılık ile tanıştırarak, kod okuryazarlığı bilincini yaymayı hedefliyor.

Proje kapsamında uygulama illerinde 8-12 yaş arası öğrencilere, gönüllü eğitmenlerimiz aracılığı ile 8 saat boyunca “KODU Game Lab” programlama dili eğitimleri verilmektedir.

8 – 12 yaş İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, İzmir, Manisa, Adıyaman, Afyon, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Gaziantep, Elazığ, Kars, Malatya, Erzurum, Eskişehir, Konya,  Kayseri, Kırklareli, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Hatay, Düzce, Trabzon, Van.
Yeni Nesil Gelecek Türk Telekom, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği Sanayi 4.0 sürecine Türkiye’nin adaptasyonunu hızlandırmak üzere Akıllı Nesneler eğitimlerine yönelik ile bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdi; “Yeni Nesil Gelecek Projesi” Türkiye’de yazılım sektörünün büyümesine ve yenilik pazarının gelişmesine ederken aynı zamanda akıllı teknolojiler üretecek insan kaynağına yatırım yapmayı hedeflemektedir. Nesnelerin interneti “benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır. Proje; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde gerçekleşmektedir. Meslek Yüksekokulu Öğrenciler

Meslek Lisesi Öğrencileri

 

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Bursa, Düzce, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Konya, Tekirdağ, Trabzon, Uşak.

NOT:

1) Yukarıda sizlerle paylaştığım projelerden * ile bahsettiğim (Minik Parmaklar, Yarını Kodlayanlar) eğitimlerimiz devlet okullarında gönüllülerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

2) Yeni nesil gelecek olarak sizlerle paylaştığımız proje ise “Meslek Yüksekokullarında ve Meslek Liselerinde” gönüllülerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.